Funkcjonalność systemu Microsoft Dynamics NAV (cz.2)

Nowoczesne raporty

Wraz z nową wersją NAV 2013 firma Microsoft przebudowała ponad 700 raportów i rozszerzyła funkcjonalności ponad 200 z nich do najnowszego standardu Microsoft Dynamics NAV Report UX.

Dzięki nowym raportom użytkownicy mogą skorzystać z takich funkcji jak dynamiczne sortowanie, grupowanie danych lub wklejanie graficznych analiz. Ponadto przebudowane raporty działają znacznie szybciej, co ma duże znaczenie w codziennej pracy użytkowników w System erp.


Rachunek przepływów pieniężnych

Zrozumienie zasad, na jakich opiera się płynność finansowa przedsiębiorstwa, to podstawa właściwego prognozowania płynności finansowej w firmie.

Analiza przepływów pieniężnych nie zawsze jest łatwa. Z pomocą przychodzi system Microsoft Dynamics NAV , który zawiera szereg narzędzi usprawniających właściwe zarządzanie finansami. Oprogramowanie Dynamics NAV pozwala na tworzenie różnych wariantów ustalania przewidywanych przychodów, niezbędnych do obliczania nadwyżki lub deficytu środków pieniężnych. Na podstawie tych analiz, użytkownik może podjąć odpowiednie decyzje, jak np. zmniejszenie kredytu dla nadwyżki lub znalezienie finansowania zewnętrznego, jeśli występuje deficyt.

Do prognozy można dołączyć wartości z wielu źródeł Systemu erp Microsoft Dynamics NAV – księgi głównej, sprzedaży i marketingu, obsługi zakupu oraz usług.

Krytycznym zagadnieniem dla każdego przedsiębiorstwa jest kontroling finansowy oraz utrzymanie bieżącej płynności finansowej. Menedżerowie, aby prawidłowo sterować przepływami środków pieniężnych, potrzebują bieżącej informacji na temat ich stanu bieżącego, planowanych wpływów i wypływów. Niestety szybki dostęp do tych informacji nie zawsze jest łatwy i wynika z wielu czynników. Microsoft Dynamics NAV (Navision) dostarcza narzędzia, które ułatwiają to zadanie.

Rachunek przepływów pieniężnych (cash flow) w Microsoft Dynamics NAV jest prosty w konfiguracji. System czerpie dane z różnych źródeł: otwartych zamówień, należności, zobowiązań itp. Użytkownik decyduje, które dane są analizowane i może wybrać jedną z wielu opcji kontroli.

Microsoft Dynamics NAV na podstawie ustawionych parametrów tworzy sugerowane scenariusze, które użytkownik może edytować. System erp pozwala na tworzenie wielu prognoz. Na przykład można zdefiniować różne prognozy dla porównania kilku miesięcy. Historię swoich prognoz przepływów pieniężnych można zapisać i w przyszłości wykorzystać do późniejszych analiz.

Prognoza przepływów pieniężnych może pobierać dane z następujących obszarów systemu:

  • Księga główna – środki pieniężne oraz budżety.
  • Zakupy – bieżące oraz planowane zobowiązania na podstawie zamówień zakupu
  • Sprzedaż – bieżące oraz planowane należności na podstawie zamówień sprzedaży
  • Usługi – otwarte zlecenia usługowe
  • Środki trwałe – planowane budżety inwestycyjne oraz przyszłe zakupy środków trwałych
  • Ponadto system umożliwia ręcznie dodawać informacje o innych przychodach lub wydatkach przedsiębiorstwa

Sprawdź nową stronę na temat systemu: business intelligence

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *