Jak wybrać system ERP?

Systemy informatyczne bywają bardzo kosztownymi inwestycjami, dlatego dobranie rozwiązania zaspakajającego specyficzne potrzeby firmy, a jednocześnie dającego się łatwo modyfikować pracownikom, może być ciężkim zadaniem. Niniejszy przewodnik pomoże Państwu przejść drogę od oceny potrzeb biznesowych, przeanalizowania dostępnego oprogramowania spełniającego te wymagania i wdrożenia systemu wspomagającego zarządzanie firmą, który najlepiej zaspokaja potrzeby firmy. Niezależnie od tego, jakie rozwiązanie, jakiego producenta ostatecznie Państwo wybiorą, porady, sposoby i szablony przedstawione w niniejszym podręczniku pomogą Państwu w dokonaniu właściwej inwestycji.
Na początek:

co dla Państwa firmy oznacza „system ERP wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem”?
Dzień w dzień prowadzą Państwo swoją działalność zgodnie z przyjętą wizją i celami. Obsługujecie klientów, szukacie nowych możliwości zarobku, staracie się prześcignąć konkurencję i osiągnąć jak najwięcej, jak najmniejszymi środkami. Oczywiście dbając o to, by zainwestowane środki przynosiły jak największe zyski.
Systemy informatyczne i ludzie z nich korzystający mogą pomóc w pokierowaniu firmy w najlepszym kierunku. Oprogramowanie do wspomagania zarządzania firmą, znane również jako system ERP do planowania zasobów przedsiębiorstwa (ang. enterprise resource planning – ERP) mogę odegrać zasadniczą rolę w odnoszeniu przez firmę sukcesów gospodarczych. Ale jak wybrać najlepszy system – spełniający zarówno potrzeby biznesowe, jak i na tyle prosty w obsłudze, że pracownicy będą w stanie szybko na niego się przesiąść i z niego korzystać? Na początek trzeba ocenić potrzeby własnej firmy, określić, jakie problemy system ma rozwiązać, przeanalizować szeroką gamę obecnie dostępnego na rynku oprogramowania, stwierdzić, które będzie najlepsze i znaleźć doświadczonych informatyków, którzy pomogą w jego wdrożeniu. Jeżeli chcecie Państwo rozwinąć firmę mądrze wykorzystując erp system, proszę czytać dalej. Pomożemy Państwu zrozumieć, co mogą zapewniać systemy informatyczne, jak zaplanować ocenę i zaprojektować pożądane rozwiązanie. Aby lepiej zobrazować najważniejsze zagadnienia, posłużymy się fikcyjną historią, opisującą firmę dystrybucyjną przechodzącą przez proces określania swoich potrzeb biznesowych i zdefiniowania wymaganego rozwiązania.